Секрет успішного публічного виступу

Або дев’ять порад на кожен день

Так чи інакше нам усім, хоч раз в житті, доводиться виступати у ролі оратора. Коли ми складаємо шкільний усний іспит, проходимо співбесіду при влаштуванні на роботу, вітаємо друга під час застілля, проводимо переговори з клієнтами, виступаємо на зборах, та у багатьох схожих ситуаціях. Це не кажучи вже про професійних лекторів, тренерів, та інших спеціалістів, основним методом впливу яких є слово.

Наразі кожен бажаючий має можливість пройти курс з риторики або сценічної мови, що їх так багато пропонують довкола. Якщо ви ще не встигли записатися на подібні лекції, пропонуємо вам познайомитись з деякими правилами роботи над собою, які нам здаються важливими для людини, яка виступає публічно.

Порада перша: Зверніть увагу на свою дикцію.

Пригадуєте п’єсу Б. Шоу «Пігмаліон»? Коли професор Хіґінс навчав Елізу Дуліттл не тільки витонченим манерам справжньої леді, а й правильній вимові звуків та слів. У наш час, на жаль, дикції не надають такого значення. І дарма. Тому що ваша вимова – це ваша візитна картка. Приємний голос, хороша дикція, вміння якісно висловити свою думку – це той набір позитивних якостей, що стане в пригоді в будь-якій життєвій ситуації. Якщо не брати до уваги складні випадки, коли допомогти виправити дефекти вимови може тільки логопед, то в цілому покращити дикцію можна самотужки, приділяючи цьому 10-15 хвилин на день. Для цього ми пропонуємо вам 10 основних вправ для розвитку мовного апарату – так звану артикуляційну гімнастику. Сядьте якомога зручніше, розслабтесь та виконуйте наступне:

1. Рот закритий, губи зімкнуті. Повертаємо язик перед зубами вліво-право.

2. Заводимо язик під нижню та верхню губу по черзі.

3. Губи в витягуємо «трубочку», а потім розтягуємо в посмішку.

4. Губи витягуємо в «трубочку» та повертаємо вліво-вправо, вгору-вниз, по колу (зуби зімкнуті, але не стиснуті).

5. Підняти-опустити верхню губу.

6. Підняти-опустити нижню губу.

7. Відкриваємо рот, витягуємо язик та намагаємось дотягнутися ним до підборіддя та до кінчика носу.

8. Широко відкриваємо рот, витягуємо язик та вигинаємо «човником».

9. Повільно широко відкриваємо та закриваємо рот.

10. Рухи нижньою щелепою: вправо-вліво, вперед-вниз, по колу.

Кожну вправу робіть не менше 15-20 разів, плавно, без різких рухів та швидко. При цьому слідкуйте за своїм тілом та обличчям (використовуючи дзеркало) – в тілі не повинно виникати зайве напруження. Найчастіше при виконанні артикуляційної гімнастики напружуються плечі, шия, чоло (піднімаються брови), стискаються зуби – слідкуйте за цими та іншими частинами вашого тіла, та розслабляйте напружені м'язи, дихайте вільно. Якщо вправи виконуватимуться правильно, може виникати легкий біль в корені язика або з’являтися відчуття оніміння губів. Це не страшно, просто м'язи не звикли до такої роботи.

Після гімнастики корисно почитати скоромовки. Наприклад, ось ці:

Тридцять три кораблі лавірували, лавірували,

Та не вилавірували, та не вилавірували.

На дворе – трава, на траве – дрова.

Не руби дрова на траве двора.

На мели мы ловили налима,

На мели мы ловили линя.

О любви не меня ли вы мило молили,

И в туманы лимана манили меня?

Бабин біб розцвів у дощ -

Буде бабі біб у борщ.

Ішов Прокіп – кипів окріп,

Пішов Прокіп – кипів окріп.

Як при Прокопі кипів окріп,

Так і без Прокопа кипів окріп.

Читайте скоромовки 3-5 разів підряд, поступово нарощуючи темп.

Зробіть декілька вправ та прочитайте скоромовку перед виступом – це допоможе розігріти мовний апарат та відволіктись від хвилювання, якщо воно охоплює вас перед виходом на сцену .

Для того, щоб працювати над дикцією не потрібно шукати вільний час у вашому щоденному графіку. Достатньо привчити себе робити вправи та читати скоромовки поки займаєтесь хатніми справами, дивитесь телевізор абощо.

Порада друга: Рухайтесь!

Рух – це, перш за все, хороша фізична форма та гарний настрій. Фітнес, йога, теніс, плавання, велосипед – будь-яке з ваших захоплень, що так чи інакше пов’язане з фізичною активністю, це додатковий плюс вам, як оратору. При чому тут одне до іншого, питаєте? Якщо по роду вашої діяльності, вам доводиться виступати перед аудиторією, ваш зовнішній вигляд має тут не останнє значення. Дорогий костюм, натягнутий на сутулу спину та випираючий живіт, – не допоможе скласти враження, на яке ви розраховуєте. Якщо спорт вам не цікавий, займіться танцями. Будь-якими: клубною латиною, бальними, східними, модерном, джазом, акробатичним рок-н-ролом. Окрім підтягнутості та бадьорості, ви отримаєте нове коло однодумців, матимете змогу покращити свої комунікативні навички. Як правило, танцювальні студії організовують для свої учнів різноманітні конкурси та виступи – чи це не нагода зайвий раз вийти на публіку, продемонструвати свої здібності, побороти страх перед сценою?

Рухаючись та виконуючи фізичні вправи ви також позбавляєте своє тіло від «зажимів» та блоків, які назбирали впродовж життя. Звільняючи тіло – звільняєте розум.

Порада третя: Підготуйтесь

Кожен ваш виступ повинен бути добре підготованим. Якщо, наприклад, ви ідете на співбесіду, продумайте заздалегідь, що ви хочете розповісти про себе, про свої якості як фахівця. Окресліть позитивні риси свого характеру, не задовольняйтесь стандартним переліком: пунктуальний, відповідальний і т.д. Для доповіді ж варто підготувати тези або стислий план, в який ви зможете зазирнути під час виступу. Тут одразу хочеться наголосити – не бійтесь підглядати. Якщо ви розгубилися, або не впевнені, що сказали все, що хотіли сказати, або не можете пригадати якийсь із важливих моментів промови – сміливо подивіться у свій план. Хтось скаже, що читати з листка не припустимо. Не слухайте таких «порадників». В цьому нема нічого забороненого. Звісно, якщо ви будете читати і при цьому робити вигляд, що не читаєте – це виглядатиме дивно.

Ваша промова обов’язково повинна мати вступ. Що в свою чергу повинен вміщувати привітання, коротку розповідь про вас, та в загальних рисах окреслювати тему вашого виступу. Не завадить продумати звертання до аудиторії. Головну ідею варто повторити декілька разів, можна в різних виразах.

Порада четверта: Звертайтесь до аудиторії

Часто можна почути: виходячи на сцену – дивись в одну точку над головами глядачів і все буде гаразд. А навіщо тоді взагалі виходити на сцену, якщо ви не збираєтесь спілкуватися з людьми, що сидять в залі? Виступ – це спілкування з аудиторією. Тому звертайтесь до глядача, ставте питання, сміливо дивіться в залу, в обличчя людей, що прийшли послухати вас. Зараз часто використовується один простий прийом, який дозволяє швидко включити увагу аудиторії, та сконцентрувати її на темі доповіді – поставте таке питання до ваших слухачів, відповіддю на яке є підняття руки. Наприклад, запитайте «Хто любить котів?», а потім «Хто любить зелених папужок?» і, базуючись на кількості піднятих рук, швиденько проведіть статистику уподобань, та плавно перейдіть до теми вашої доповіді.

Порада п’ята: Чітко визначте мету

Починаючи промову чи діалог пам’ятайте якої кінцевої мети ви маєте досягти. Чим чіткіше ви її сформулювали, тим легше вам буде досягнути її, простіше формулювати думки та висловлювати їх. Нехай ваша мета веде вас.

Порада шоста: Поважайте вашого слухача

Яким би надзвичайним спеціалістом ви не були, як би багато ви не знали – це не означає, що люди, які прийшли послухати вашу доповідь, гірші за вас. Кожен з них також досяг певних успіхів у своєму житті, кожен може знати те, чого не знаєте ви, багато з них можуть навчити вас чомусь новому. Тому зверхнє ставлення до аудиторії – абсолютно не прийнятне. Особливо ним грішать представники так званого «мережевого маркетингу», але це тема для окремої розмови. Будьте щирим, коли виходите на сцену, або сідаєте за стіл переговорів. Люди, до яких ви звертаєтесь, заслуговують на повагу.

Порада сьома: Не бійтесь

Усі страхи людини – в її голові. Уявімо, що вам через 10 хвилин потрібно виступити в якості доповідача на семінарі. Ви добре підготувалися та й взагалі являєтесь хорошим спеціалістом у своїй сфері, але замість радіти можливості поспілкуватися з аудиторією ви не відчуваєте нічого крім жаху та тремтіння. Відволічіться на декілька хвилин від вашого виступу і запитайте себе: чого я боюсь? Ні, справді! Ці люди, що сидять зараз в аудиторії, уб’ють вас? Сумнівно. Закидають вас камінням? Також ні – на дворі 21 сторіччя, як не як. Тому заспокойтесь і просто зробіть те, що задумали. Навіть якщо комусь не сподобається ваш виступ, третина або й більше слухачів подумають, що ніколи б не наважились вчинити так як ви – вийти на кін з доповіддю.

Порада восьма: Не думайте про білих мавп

Якщо все ж таки, не дивлячись на раціональні роздуми, страх перед аудиторією не залишає вас, спробуйте наступне. Помножте в умі 189 на 324, а потім розділіть на 4. Секрет тут в тому, що поки ваш розум буде зайнятий складним обчислювальним процесом, ваше тіло та думки заспокояться, відволічуться від нав’язливого переживання. Після цього станьте рівно, зробіть декілька повільних глибоких вдохів-видохів, та щосили напружте усі м'язи, які можете найти, включаючи м'язи обличчя. Порахуйте до 10 і розслабтесь. Знову повторіть серію вдохів-видохів. Зайве напруження, від якого тремтять руки або ноги, зникне. Подивіться на себе в дзеркало, покривляйтесь, усміхніться собі. А тепер виходьте на сцену.

Порада дев’ята: Розвивайтесь

Не можна стати хорошим оратором, не будучи при цьому розвиненою особистістю. Отримуючи освіту, читаючи художню і наукову літературу, мандруючи, вивчаючи мови, спілкуючись з оточуючими ми розвиваємо свою особистість. Словарний запас, гнучкість розуму, наявність власного погляду на життя в усіх його проявах, професійні знання в тій чи іншій сфері, ерудиція – ось найважливіші риси хорошого оратора. Вас цікаво слухати не тільки тоді, коли ви навчилися добре говорити, а тоді, коли за вашою розмовою відчувається рівень вашої особистості. Навчитися добре висловлювати свою думку можна лише тоді, коли у вас є думка.

Звичайно, є ще багато інших порад, які можна було б дати людині, що потребує знань та навичок в сфері публічних виступів. Але і вищезгаданих принципів цілком достатньо для початкової роботи над собою. І найкраще навчатися отримуючи практичний досвід. Чим більше ви виступаєте, тим краще ви це робите.

Що ж до тренінгів, роботи над собою та виступів – усього цього вдосталь є в нашій творчій студії DramaSchool. Запрошуємо вас на наші заняття із сценічної мови та риторики.

Анна Горянська

Використання матеріалів сайту можливе тільки за згодою колективу DramaSchool